Lärare med behörighet för åk 4-9 Matematik - NO

Svenska Skolan Marbella är en liten trygg skola på ca 200 elever och 26 personal belägen i ett lugnt villaområde nära Puerto Banús. Skolan har funnits sedan 2003 och verksamheten innefattar förskola, grundskola F-6. fritidsverksamhet samt handledning av elever i åk 7-9 och gymnasiet som läser på distans via Sofia Distans respektive Hermods.

Beskrivning av tjänsten

Vi söker nu en lärare i Ma/No för handledning av elever som sitter hos oss på skolan och läser högstadiet via Sofia Distans. Undervisningen planeras och bedrivs av Sofia Distans lärare. Du finns i klassrummet som stöd och som extra hjälp för att förklara svåra begrepp och ha kortare genomgångar när distansundervisningen inte räcker till.
Som handledare kommer du att ha hand om 30 elever i Ma /No och vara mentor för 15 av dessa. Du kommer att arbeta tillsammans med en kollega som har Sv/SO och som kommer vara mentor för den andra gruppen. Att studera på distans på heltid ställer stora krav på elevernas självständighet och en viktig uppgift för dig som handledare är att motivera eleverna samt hjälpa eleverna att planera sin studietid. Du kommer att vara spindeln i nätet och kontakten mellan eleven, hemmet och Sofia Distans. Du behöver ha god digital kompetens för att snabbt sätta dig in i de digitala plattformar som eleverna använder. Du har även god organisatorisk förmåga och överblick för att kunna hjälpa eleverna framåt.

Personen vi söker

Som person är du trygg, lugn och organisatorisk. Du är säker i din lärarroll men kan även lyssna in och samarbeta med andra. Du är initiativtagande, drivande och ser ett klassrum där Åk 7-9 blandas som en möjlighet istället för ett hinder.

Arbete på en liten skola ställer krav på flexibilitet och att du är redo att göra det lilla extra för skolan med ditt engagemang och positiva inställning. Vi är en driven och sammanhållen personalgrupp som hjälps åt med allt från inköp, rastvakt och till att stötta på fritids.

Kvalifikationer

 • Legitimerad lärare Matematik och NO åk 4-9
 • Minst 3 års arbetserfarenhet inom grundskola mot senare år
 • God digital kompetens
 • Goda kompetens i engelska, både i tal och skrift
 • Kunskaper i spanska språket är meriterande

Anställningsvillkor

 • Tjänstgöringsgrad: 100%
 • Löneform: Fast månadslön, provanställning läsår 22/23.
 • Tillträde: Augusti 2022
 • Sista ansökningsdatum: 10 april 2022
 • Intervjuer: sker digitalt och löpande

Arbetsgivare
Colegio Sueco Marbella S.L
Svenska Skolan Marbella drivs av ett aktiebolag

Ansökan skickas till:
ansokan2022@svenskaskolanmarbella.com

Bifoga

 • Personligt brev
 • CV
 • Personliga referenser.
 • Lärarlegitimation med behörighetsförteckning